Parafia Niepokolanego Serca NMP I św Antoniego M. Klareta / Aktualności / Pielgrzymka do Ziemi Świętej
Pielgrzymka do Ziemi Świętej Ziemia Święta, to miejsce szczególne dla każdego chrześcijanina. To miejsce narodzin Zbawiciela, Mesjasza. Miejsca związane z Jego dzieciństwem i dorosłym życiem, z tworzeniem kościoła Apostolskiego i w końcu Jego śmiercią na krzyżu. Wszystkie te miejsca można zobaczyć i dotknąć. Można ucałować ze czcią, jak to robią pobożni pielgrzymi. To po prostu Piąta Ewangelia. Ale to też miejsce przepełnione modlitwą. Modlitwą wiernych trzech największych religii monoteistycznych. Chrześcijan, Muzułmanów i Żydów.

1. Dzień: 21.04.2023 - spotkanie uczestników z organizatorem trzy godziny przed odlotem samolotu do Izraela, Lotnisko Warszawa – Okęcie, sektor „ D „ - odprawa bagażowo- paszportowa - odlot samolotu PLL LOT do Tel Avivu godz: 22:50 lot bezporśredni

2. Dzień: 22.04.2023 - godz. 03:45 przylot samolotu PLL LOT do Tel Avivu, transfer autokarem do hotelu ( Nazaret / Tyberiada, ok 2 godziny jazdy ), zakwaterowanie w hotelu (1), odpoczynek - śniadanie - w godzinach południowych nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania: Bazylika była konsekrowana w 1969 r. i jest nie tylko najwyższą ale również najważniejszą chrześcijańska świątynią na Bliskim Wschodzie. Bazylika została zbudowana nad grotą, będącą fragmentem domu, który zamieszkiwała Maryja i gdzie nastąpiło Zwiastowanie - następnie nawiedzenie kościoła św. Józefa, zbudowanego w roku 1914. Kościół został wzniesiony w miejscu, o którym tradycja mówi, iż znajdował się tu dom Józefa oraz jego warsztat stolarski. Pod kościołem zobaczyć można groty wykorzystywane do zamieszkania oraz do przechowywania zapasów. - przejazd w kierunku Kany Galilejskiej: małe miasteczko oddalone zaledwie o 7 kilometrów od Nazaretu, leżące przy trasie prowadzącej do Tyberiada. Według Ewangelii ( J2,1-11), Jezus dokonał tu pierwszego cudu jakim było przemienienie wody w wino. Kościół upamiętniający to wydarzenie został zbudowany w 1881 r. Znajduje się tu stara stągiew na wodę, przypominająca tę jakich używano w czasach Jezusa. Dla wielu par małżeńskich jest to miejsce odnowienia przysięgi małżeńskiej - powrót do hotelu, kolacja - nocleg Tyberiada/Nazaret (2)

3. Dzień: 23.04.2023 - śniadanie, następnie wyjazd w kierunku Góry Błogosławieństw: miejsce pierwszego kazania wygłoszonego przez Jezusa do słuchających go tłumów ( Mt 5-7). Jest to również miejsce, gdzie Jezus wybrał apostołów (Łk 6,12). Ośmionawowy kościół zbudowany został w roku 1937, a swoim kształtem przypomina nam o Ośmiu Błogosławieństwach - przejazd w kierunku Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb: (arab. Tabga- Siedem Źródeł), kościół zbudowany w 1936 r. należy do niemieckich benedyktynów, został wzniesiony w miejscu, gdzie zbudowano w IV w. pierwszy kościół pw. św. Heleny. Miejsce związane z nakarmieniem przez Jezusa pięcioma chlebami i dwoma rybami pięciu tysięcy mężczyzn ( Mt 6,30-44) - piesze przejście do Kościołom Prymatu: tu Jezus ukazał się po raz pierwszy uczniom po Zmartwychwstaniu ( J 21). Miejsce to zaznaczone jest przez mały bazaltowy kościółek, w którym modlił się Jan Paweł II w 2000 roku. Czarny kamień pod stołem ołtarza nazywany jest ‘ miejscem rozżarzonych węgli” lub „ Mensa Christi – Stół Pański”, na którym Jezus przygotował dla uczniów posiłek. To tu znajdują się przyczepione do ściany kościelnej schody, o których pisała Egeria „ po tych schodach chodził Pan „. To tu Jezus przekazał władzę Piotrowi- pierwszemu papieżowi - przejazd autobusem do Kafarnaum: Wioska Nahuma, miejsce znane z tego, iż to tu właśnie zaczął nauczać Jezus w Białej Synagodze (Mt 1,21), wypędził złego ducha z opętanego ( Mt 1,23-26), uzdrowił teściową Szymona Piotra ( Mt 1,29-32) oraz dokonał wielu innych uzdrowień. Kafarnaum nazywane jest też Miastem Jezusa, do którego często wracał i któremu przepowiedział ostateczna zagładę. Z Kafarnaum pochodzą pierwsi uczniowie Jezusa Piotr i Andrzej - rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim - wizyta w Jardenit: na zakończenie dnia wizyta w symbolicznym miejscu chrztu Jezusa. Tuż koło Jardenit zobaczyć można, skąd rzeka Jordan wypływa z Jeziora Galilejskiego, płynąc wcześniej jego dnem. Rzekę Jordan tworzą topniejące śniegi i górskie źródła spływające z Góry Hermon. Krótki przejazd fragmentem Wzgórz Golan - powrót do hotelu, kolacja - nocleg Nazaret/Tyberiada (3)

4. Dzień: 24.04.2023 - śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd w kierunku Hajfy: nawiedzenie kościoła Stella Maris ( Gwiazda Morza) na Górze Karmel. Kościół należy do zakonu Karmelitów, który swoją nazwę wziął od Góry Karmel- Winnice Pańskie. Pod głównym ołtarzem przedstawiającym Matkę Boską Szkaplerzną, wykonaną z drewna cedrowego, znajduje się tzw. Grota Elisza, w której miał się ukrywać Eliasz ścigany przez króla Achaba - przejazd w kierunku Ogrodów Bahajskich: podziwianie symetrycznie zaprojektowanych ogrodów perskich ozdobionych wspaniałym nasadami wypielęgnowanych roślin - przejazd brzegiem Morza Śródziemnego w kierunku Cezarei Nadmorskiej: krótka pauza na zdjęcia przy akwedukcie. Cezarea Nadmorska to nowoczesne na swoje czasy miasto zbudowane przez Heroda Wielkiego ku czci cesarza Augusta, w którym stacjonował rzymski garnizon. Jednym z setników w Cezari był Korneliusz- pierwszy, nie – Żyd nawrócony na chrześcijaństwo przez św. Piotra (Dz 23-26 ). Obecnie ruiny przypominają o wielkości i nowoczesności dawnej Cezarei - przejazd w kierunku Tel Avivu- Jaffo : najstarszy port świata zbudowany jak głosi legenda przez syna Noego Jafeta, po opadnięciu wód potopu. Spacer krętymi uliczkami Jaffo, punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na Tel Aviv - nawiedzenie kościoła św. Piotra, przejście pod Domem Szymona Garbarza - przejazd do Betlejem, zakwaterowanie, kolacja, nocleg (4)