Parafia Niepokolanego Serca NMP I św Antoniego M. Klareta / Aktualności
I co zatem o odpustach musimy wiedzieć Św. Paweł VI, papież, w poświęconej tej kwestii konstytucji apostolskiej z 1967 r. “Indulgentiarum doctrina” nazywa odpust “darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych”.
Dzień zaduszny Wietrzny, mroczny jest listopad. Drzewa obnażone z liści ujawniają swoje rany, przeżyte burze, załamania, klęski i cierpliwe zaleczenia. Kurczowo zgięte konary prostują się znowu ku górze, złamana gałąź tryska wiązką nowych pędów. Głęboka blizna po oderwanej przez burzę gałęzi zarasta z wolna, oblewana żywą miazgą. Piękne są drzewa w tej szczerej odsłonie. Wielu artystów malowało urok cienistych kopuł liściastych. Niewielu zdołało oddać patetyczną wymowę drzew nagich.
Wierzę w żywot wieczny W końcu ostaną się tylko dwie kategorie ludzi: ci, którzy powiedzą Bogu: „Bądź wola Twoja” i ci, którym Bóg powie: „Bądź wola twoja”. Wszyscy, którzy znaleźli się w piekle, sami wybrali sobie swój los. (C. S. Lewis, Rozwód ostateczny)