Maczeta – Parafia Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego M. Klareta

Blogosfera

Maczeta

Wojciech Kobyliski cmf

Z tego, co mi wiadomo, maczeta pochodzi z Ameryki Poudniowej, gdzie hiszpascy konkwistadorzy stwierdzili, e ich szable znakomicie nadaj si do torowania drogi w buszu. Szabli byo im troch szkoda, wic skrzyowali j z duo taszym w produkcji noem kuchennym. A e wbrew obiegowym opiniom (i w odrnieniu od swoich Pnocnoamerykaskich protestanckich pobratymcw zajtych gwnie eksterminacj Indian), Hiszpanie chtnie dzielili si zdobyczami techniki z tubylcami, maczeta szybko rozpowszechnia si w sferze rwnikowej na caym wiecie.

I nic w tym dziwnego, bo to cudowny wynalazek. Za pomoc maczety robi si tu wszystko: cina drzewa, obiera owoce, oprawia zwierzta, zabija we, kosi traw i reperuje samochody… (no dobra, z tym reperowaniem samochodw troch mnie ponioso – do tego ostatniego uywa si motka i duta). To taki tropikalny niezbdnik. Nawet Mac Gyver by si zdziwi.

Kiedy wybieraem si na wycieczk, zobaczy pobliski wodospad, proboszcz zapyta, czy zabraem maczet. Zapytaem, po co? Odpowiedzia, jakby bya to najoczywistsza rzecz pod socem, e za miasto bez maczety si po prostu nie chodzi.

24 padziernika 2009

Dodano: 2015-09-21 13:26:03