Menu Menu Menu Menu Menu Menu Menu

18 Września 2014

Ogłoszenia parafialne na XXIV Niedzielę Zwykłą    więcej

Plan wydarzeń parafialnych na drugą połowę 2014 roku...   więcej

W Roku Wiary zwiedzamy miejsca święte Starego i Nowego Testamentu z Misjonarzami Klaretynami....   więcej

Odwiedzono nas

razy od 10 kwietnia 2005

Modlitwa najskuteczniejszym orężem pokoju

Na znaczenie najsilniejszej broni ludzi wierzących – modlitwy w wysiłku położenia kresu wojnie, przemytu broni, upowszechniania orędzia pokoju i podjęcia razem dzieła odbudowy zwraca uwagę w swym komentarzu na łamach noszącego dzisiejszą datę wydania „L’Osservatore Romano” jego redaktor naczelny, Giovanni Maria Vian.

Opatrzył go tytułem „Religie i przemoc”. Szef watykańskiego dziennika nawiązuje do spotkania papieża z dziennikarzami na pokładzie samolotu „Alitalii” zmierzającego do Bejrutu.

Vian podkreśla, że Ojciec Święty, człowiek mężny i zdecydowany w sposób jednoznaczny potępił wojnę i przemoc. Właśnie ta dramatyczna sytuacja – jak powiedział Benedykt XVI – czyni jego podróż tym bardziej konieczną, aby zachęcić mieszkańców tego regionu do przeciwstawienia się przemocy.

Vian nie zaprzecza, że papieskie przesłanie ma w aktualnej sytuacji także znaczenie polityczne, choć kierowane jest do wiernych różnych religii i w kontekście religijnym wzywa do nieustannego oczyszczenia, aby przeciwstawić się wszelkiej przemocy i żeby budować pokój.

W tym kontekście należy zdaniem redaktora naczelnego „L’Osservatore Romano” postrzegać uznanie Ojca Świętego dla „arabskiej wiosny”, pozytywnej samej w sobie, wyrażającej pragnienie demokracji, wolności, umocnienia arabskiej tożsamości, „choć trzeba czuwać, aby zachowano to pragnienie, a nie unicestwiono je przez nietolerancję, zawsze grożącą mniejszościom. "Niezbędne jest więc, aby pozytywne dążenie do wolności ożywiało dialog i współistnienie między większością a mniejszościami” - zauważa Vian.

Reaktor naczelny watykańskiego dziennika podkreśla rolę Libanu i utrwalonej tam równowagi między różnymi grupami społeczno-religijnymi. Stawia też pytanie o realizm słów Benedykta XVI i zauważa, że podobnie jak jego poprzednicy obecny Następca Piotra dostrzega dramatyczną sytuację mieszkańców tego regionu, na którą składa się exodus wielu chrześcijan, ale także wielu muzułmanów z tych ziem, które są kolebką wiary. „Trzeba uczynić wszystko, aby oni pozostali, aby zakończyła się wojna, aby rozpowszechniało się orędzie pokoju, aby zakończył się przemyt broni, aby wspólnie podjęto odbudowę – z pomocą broni ludzi autentycznie wierzących – modlitwy do jedynego Boga” – stwierdza na łamach watykańskiego dziennika Giovanni Maria Vian.

Źródło: st (KAI) / br, Watykan, 2012-09-15

Autor: Admin       Dodano: 2012-09-16 21:13:29

Panorama Liturgia Liturgiczna Służba Ołtarza Intencje do modlitwy brakujeludzi.pl Linki