Menu Menu Menu Menu Menu Menu Menu

28 Marca 2015
Sobota

Ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne na V Niedzielę Wielkiego Postu    więcej

Ramowy program duszpasterski od stycznia do czerwca 2015...   więcej

Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe... więcej

Odwiedzono nas

549165

razy od 10 kwietnia 2005

Modlitwa najskuteczniejszym orężem pokoju


Na znaczenie najsilniejszej broni ludzi wierzących – modlitwy w wysiłku położenia kresu wojnie, przemytu broni, upowszechniania orędzia pokoju i podjęcia razem dzieła odbudowy zwraca uwagę w swym komentarzu na łamach noszącego dzisiejszą datę wydania „L’Osservatore Romano” jego redaktor naczelny, Giovanni Maria Vian.

Opatrzył go tytułem „Religie i przemoc”. Szef watykańskiego dziennika nawiązuje do spotkania papieża z dziennikarzami na pokładzie samolotu „Alitalii” zmierzającego do Bejrutu.

Vian podkreśla, że Ojciec Święty, człowiek mężny i zdecydowany w sposób jednoznaczny potępił wojnę i przemoc. Właśnie ta dramatyczna sytuacja – jak powiedział Benedykt XVI – czyni jego podróż tym bardziej konieczną, aby zachęcić mieszkańców tego regionu do przeciwstawienia się przemocy.

Vian nie zaprzecza, że papieskie przesłanie ma w aktualnej sytuacji także znaczenie polityczne, choć kierowane jest do wiernych różnych religii i w kontekście religijnym wzywa do nieustannego oczyszczenia, aby przeciwstawić się wszelkiej przemocy i żeby budować pokój.

W tym kontekście należy zdaniem redaktora naczelnego „L’Osservatore Romano” postrzegać uznanie Ojca Świętego dla „arabskiej wiosny”, pozytywnej samej w sobie, wyrażającej pragnienie demokracji, wolności, umocnienia arabskiej tożsamości, „choć trzeba czuwać, aby zachowano to pragnienie, a nie unicestwiono je przez nietolerancję, zawsze grożącą mniejszościom. "Niezbędne jest więc, aby pozytywne dążenie do wolności ożywiało dialog i współistnienie między większością a mniejszościami” - zauważa Vian.

Reaktor naczelny watykańskiego dziennika podkreśla rolę Libanu i utrwalonej tam równowagi między różnymi grupami społeczno-religijnymi. Stawia też pytanie o realizm słów Benedykta XVI i zauważa, że podobnie jak jego poprzednicy obecny Następca Piotra dostrzega dramatyczną sytuację mieszkańców tego regionu, na którą składa się exodus wielu chrześcijan, ale także wielu muzułmanów z tych ziem, które są kolebką wiary. „Trzeba uczynić wszystko, aby oni pozostali, aby zakończyła się wojna, aby rozpowszechniało się orędzie pokoju, aby zakończył się przemyt broni, aby wspólnie podjęto odbudowę – z pomocą broni ludzi autentycznie wierzących – modlitwy do jedynego Boga” – stwierdza na łamach watykańskiego dziennika Giovanni Maria Vian.

Źródło: st (KAI) / br, Watykan, 2012-09-15

Autor: Admin       Dodano: 2012-09-16 21:13:29

Panorama Liturgia Liturgiczna Służba Ołtarza Intencje do modlitwy brakujeludzi.pl Linki