Kilka spraw natury oglnej – Parafia Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego M. Klareta

Blogosfera

Kilka spraw natury oglnej

Wojciech Kobyliski cmf

Nasza parafia p. w. Matki Boskiej Racowej jest jedn z dwch w Soubr. We wsplnocie jest nas trzech: o. Zbigniew a – proboszcz, br. Jan Myk – ekonom i ja – wikary . Nasze ycie wsplnotowe oscyluje wok modlitwy, wsplnych posikw, wyjazdw na spotkania polskich ksiy, wyjazdy na Dni skupienia.

Oprcz dwch parafii w miecie istnieje te kilkanacie meczetw i kilka protestanckich sekt. Nikt tak naprawd nie wie ile Soubr ma mieszkacw. Nie wiem zreszt, czy na dobr spraw kogokolwiek to interesuje. Moe ich by 60 tysicy, albo dwa razy tyle. Zreszt duy odsetek stanowi uczniowie, ktrzy na stae (czyli podczas wakacji) mieszkaj na wsi. Poowa ludzi nie ma adnych dokumentw, bo to dla nich dziwny wynalazek biaego: czowiek rodzi si, yje i umiera – tak byo jest i bdzie, i adne dokumenty tego nie zmieni.

Nie ma te adresw, ani nazw ulic. Co ja mwi, tutaj prawie nie ma ulic, a jedynie polne drogi i cieki. Dodajcie do tego francusk biurokracj, a bdziecie mieli mglisty obraz panujcego wszdzie baaganu. Nie wiadomo nawet, kto jest obywatelem a kto imigrantem. Zreszt pojcie przynalenoci narodowej jest tu raczej mgliste i o wiele waniejsza jest przynaleno plemienna. No i przeprowadcie w takich warunkach demokratyczne wybory (kolejny wynalazek biaego). Obecny prezydent, zajty gwnie defraudacj rzdowych pienidzy, obiecuje, e bd „w przyszym roku”, podobnie zreszt jak cztery lata temu…

Wszystko tu dziaa „dobrze inaczej”, a jedyn rzecz, na ktr jest tu gwarancja, to bylejako. Tak przynajmniej twierdzi mj proboszcz. Przykady? Kluczem do domu mona otworzy rwnie kancelari (i prawdopodobnie wszystkie inne zamki tego samego typu). Wybrzee Koci Soniowej jest najwikszym producentem kakao na wiecie, a w sklepie nie mona znale dobrej czekolady. Po zakupie roweru i pierwszej przejadce, ten nadawa si ju tylko do remontu (jeden peda odpad, drugi si poama).

26 wrzesie 2009

Dodano: 2015-04-30 14:32:58       Zmieniono: 2015-04-30 14:37:29