Blogosfera

Kilka spraw natury ogólnej

Wojciech Kobyliński cmf

Nasza parafia p. w. Matki Boskiej Różańcowej jest jedną z dwóch w Soubré. We wspólnocie jest nas trzech: o. Zbigniew Łaś – proboszcz, br. Jan Mężyk – ekonom i ja – wikary . Nasze życie wspólnotowe oscyluje wokół modlitwy, wspólnych posiłków, wyjazdów na spotkania polskich księży, wyjazdy na Dni skupienia.

Oprócz dwóch parafii w mieście istnieje też kilkanaście meczetów i kilka protestanckich sekt. Nikt tak naprawdę nie wie ile Soubré ma mieszkańców. Nie wiem zresztą, czy na dobrą sprawę kogokolwiek to interesuje. Może ich być 60 tysięcy, albo dwa razy tyle. Zresztą duży odsetek stanowią uczniowie, którzy na stałe (czyli podczas wakacji) mieszkają na wsi. Połowa ludzi nie ma żadnych dokumentów, bo to dla nich dziwny wynalazek białego: człowiek rodzi się, żyje i umiera – tak było jest i będzie, i żadne dokumenty tego nie zmienią.

Nie ma też adresów, ani nazw ulic. Co ja mówię, tutaj prawie nie ma ulic, a jedynie polne drogi i ścieżki. Dodajcie do tego francuską biurokrację, a będziecie mieli mglisty obraz panującego wszędzie bałaganu. Nie wiadomo nawet, kto jest obywatelem a kto imigrantem. Zresztą pojęcie przynależności narodowej jest tu raczej mgliste i o wiele ważniejsza jest przynależność plemienna. No i przeprowadźcie w takich warunkach demokratyczne wybory (kolejny wynalazek białego). Obecny prezydent, zajęty głównie defraudacją rządowych pieniędzy, obiecuje, że będą „w przyszłym roku”, podobnie zresztą jak cztery lata temu…

Wszystko tu działa „dobrze inaczej”, a jedyną rzeczą, na którą jest tu gwarancja, to bylejakość. Tak przynajmniej twierdzi mój proboszcz. Przykłady? Kluczem do domu można otworzyć również kancelarię (i prawdopodobnie wszystkie inne zamki tego samego typu). Wybrzeże Kości Słoniowej jest największym producentem kakao na świecie, a w sklepie nie można znaleźć dobrej czekolady. Po zakupie roweru i pierwszej przejażdżce, ten nadawał się już tylko do remontu (jeden pedał odpadł, drugi się połamał).

26 wrzesień 2009

Dodano: 2015-04-30 14:32:58       Zmieniono: 2015-04-30 14:37:29