Pierwsze Wraenia – Parafia Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego M. Klareta

Blogosfera

Pierwsze Wraenia

Wojciech Kobyliski cmf

Kiedy, nieco wymity i z lekkim blem gowy, po kilkunastu godzinach wyszedem wreszcie z samolotu, byo ju zupenie ciemno. Jako tak spontanicznie nastawiem, e skoro jest wieczr, powinno by troch chodniej ni w opowieciach tych, ktrzy ju tu byli. I o to troch si przeliczyem. Upau co prawda nie byo, a nawet wia lekki wiaterek. Natomiast natychmiast dao si odczu co, czego nie potrafi okreli inaczej, jak „lepki zaduch”. Co jak na basenie, z t tylko rnic, e tam nikt nie chodzi w dugich spodniach i marynarce, ktre to natychmiast zapragny wej z ciaem w kontakt nieco bardziej zayy ni zwykle. Do tego jeszcze charakterystyczny zapach, ktry z czasem zidentyfikowaem jako wo wdzonych ryb.

Paszport sprawdzano mi chyba ze trzy razy i to zawsze w asycie przynajmniej dwch onierzy z kaasznikowami w doniach. Kiedy jednak zobaczyem ludzi w biaych kitlach i maskach chirurgicznych na twarzach, pytajcych o moj ksieczk szczepie, musiaem si pilnowa, eby gupkowaty umiech nie zagoci na mojej twarzy (niestety zdarza mi si to w najmniej odpowiednich momentach).

Po odebraniu bagay natychmiast znalaz si czowiek, ktry za wszelk cen pragn pomc nam zanie wszystkie walizki do samochodu (nie za darmo oczywicie). Podczas jazdy samochodem kolejna niespodzianka: bloki mieszkalne. Nie biurowce, ktre widziaem ju na zdjciach, ale najnormalniejsze w wiecie bloki... takie z balkonami i w ogle. To zdecydowanie odbiegao od moich wyobrae o tej czci Afryki.

Noc spdziem u naszych wspbraci w Abidanie, a rano czekaa mnie szeciogodzinna jazda samochodem do Soubr – miejsca docelowego mojej podry. Prowadzi jeden z naszych parafian – zaprzyjaniony mechanik. Po drodze mi si przysno, bo krajobraz okaza si raczej monotonny: ile mona gapi si na palmy i pola uprawne, wygldajce jak nasze zarola. Poza tym, po poprzednim dniu byem naprawd zmczony. Obudzio mnie uderzenie gowy w dach samochodu. To, po czym jechalimy przypominao krajobraz po bitwie, z lejami po bombach wcznie, z t tylko rnic, e za duo ludzi wok jeszcze si ruszao. Zaczem si zastanawia, czy nasz kierowca nie prbuje jakich wtpliwych skrtw, gdy ten po kilkuset metrach skrci i nagle znalelimy si na terenie parafialnym. To bya gwna droga dojazdowa…

12 wrzesie 2009

Dodano: 2015-04-30 12:30:20