ul. Klaretyńska 11, 91-117 Łódź
42 655 80 80;

Blogosfera

Dziennik z podróży donikąd czyli zapiski misyjne 2009-2014

Wojciech Kobyliński cmf

1. Tytułem wstępu

Na samym początku wypada chyba się przedstawić, tak, by czytelnik wiedział z kim ma do czynienia.

Nazywam się o. Wojciech Kobyliński i należę do Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Zaraz po przyjęciu święceniach kapłańskich, zostałem skierowany na roczną naukę języka francuskiego, a następnie do pracy na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie przebywałem od 2009 do 2014 roku. Krótko to czy długo, zależy od punktu widzenia.

W każdym razie niektórzy moi współbracia, którzy przepracowali na misjach mniej więcej po lat 20, twierdzą, że po rocznym pobycie w Afryce można napisać o tym książkę; po latach pięciu materiału starcza ledwie na artykuł; aż w końcu, po kilku następnych, człowiek stwierdza wreszcie, że tak naprawdę nic nie wie i tyleż samo ma do powiedzenia. By nie podzielić ich losu, od samego początku zacząłem robić krótkie notatki z tego, co wydało mi się dziwne czy godne uwagi i publikować je na rodzinnej stronie internetowej.

Blisko rok po powrocie do Polski postanowiłem zapiski te zebrać i uporządkować, co okazało się zadaniem przerastającym moje siły. I nie chodzi mi tu wcale o lenistwo czy brak czasu. Gdzieś po drodze zmienił się po prostu mój sposób postrzegania rzeczy. Wielu z tych tekstów bym już dzisiaj nie napisał, albo napisał zupełnie inaczej. Inne odnoszą się do konkretnych wydarzeń i w oderwaniu od formy tworzonego na bieżąco blogu tracą na przejrzystości. Dla mnie osobiście chyba na tym polega ich największa wartość: są zapisem pewnej drogi. Okazuje się, że najciekawsze podróże można odbywać bez wychodzenia z domu, choć by się o tym przekonać, czasem trzeba zamieszkać gdzieś zupełnie indziej.

Zapiski pozostawiam zatem bez większych zmian, czasami dodając tu i tam jakiś przypis.

Łódź, 29 kwietnia 2015

Dodano: 2015-04-30 12:02:52       Zmieniono: 2015-05-22 00:04:48

Zobacz także:

bootstrap slider

Odwiedź także:

pielgrzymki.klaretyni.pl
brakujeludzi.pl
klaretyni.pl
Witryna używa plików cookies, korzystając z niej zgadzasz sie na ich stosowanie. (C) Misjonarze Klaretyni 2015